همه چیز در مورد پیشگیری از بارداری اورژانس

حداقل روزی چندین ایمیل از سوی خوانندگان وب لاگ برایمان ارسال می شود که در خصوص روش پیشگیری از بارداری اورژانس سوال کرده اند.اکثر این افراد جوانان 20 تا 30 سال می باشند که در رابطه با نامزد یا دوست خود غافلگیر شده اند! این طبیعی است که این افراد بدلیل ماهیت رابطه خود از روشهای استاندارد و روتین پیشگیری استفاده نکنند ولی نیاز دارند که این روش را کامل و دقیق یاد بگیرند.

در چنین روابطی ، روابط گذرا و برنامه ریزی نشده ، افراد باید تا جایی که مقدور است سعی کنند از روش کاندوم یا پوشش استفاده کنند.یکی بدلیل عوارض کمتر و سهولت استفاده و دیگری بدلیل جلوگیری از انتقال بیماریهای جنسی یا همان STD

در نهایت زمانی که یک رابطه محافظت نشده و مشکوک به بارداری اتفاق می افتد باید سریع به سراغ روش پیشگیری از بارداری اورژانس رفت.

پیشگیری اورژانس به دو طریق میسر است اول خوردن قرص های هورمونی ضد بارداری و دوم استفاده از IUD . تقریبا استفاده از IUD برای این منظور مرسوم نیست انهم فقط به یک دلیل بارز : اکثر مصرف کنندگان روش اورژانسی باکره هستند.

قرص های ال دی ، اچ دی و لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شوند.در این بین قرص لونورژسترول از همه کم عارضه تر بوده و مصرف ان راحت تر می باشد. ولی چون سایر قرص ها نیز در دسترس هستند به انها هم اشاره می شود.

زمان خوردن اولین دوز دارو باید حداکثر 72 ساعت بعد از یک تماس مشکوک به بارداری باشد

روش پیشگیری اورژانس کلا شامل مصرف دو دوز دارو می باشد که باید به فاصله 12 ساعت از هم مصرف شوند یعنی اگر بطور مثال فردی نوبت اول دارو را ساعت 8 صبح خورد نوبت بعدی باید 8 شب خورده شود.

وقتی از قرص ال دی (کرم) استفاده می شود باید 4 قرص در نوبت اول و 4 قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا 8 قرص). وقتی از قرص اچ دی (سفید) استفاده می شود باید 2 قرص در نوبت اول و 2 قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا 4 قرص). و زمانی که از قرص لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شود باید یکی در نوبت اول و یکی در نوبت دوم خورده شود (جمعا 2 قرص).

در خصوص قرص لونورژسترول باید بدانید که این قرص فقط در روش پیشگیری اورژانس کاربرد دارد و مثل ال دی برای مصرف روزانه و طولانی نیست و در بسته بندی دو عددی در داروخانه موجود است و با نام قرص جلوگیری اورژانس یا قرص اورژانس می توانید ان را درخواست و بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کنید.

بخاطر داشته باشید میزان موفقیت روش پیشگیری اورژانس97 تا 98 درصد است و هر قدر فاصله زمانی شروع روش تا تماس جنسی کمتر باشد میزان موفقیت ان بیشتر است.

شایع ترین عارضه روش اورژانس تهوع و استفراغ است. لذا توصیه می شود یک ساعت قبل از مصرف هر دوز و 4 تا 6 ساعت بعد از ان از یک داروی ضد تهوع نظیر قرص (یک عدد) یا قطره پلازیل (25 قطره) استفاده کنید. سایر عوارض شامل سردرد ، سرگیجه و اختلال در قاعدگی است.

در صورت استفراغ تا 2 ساعت پس از مصرف قرص ها در روش پیشگیری اورژانس ، خوردن مجدد قرص های همان دوز ضروری است.

چنانچه ظرف مدت سه هفته بعد از استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، قاعده نشدید باید تست بارداری بدهید.

چنانچه با وجود استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، باردار شدید نگران سلامت جنین نباشید. مصرف این قرص ها برای جنین خطری ندارد.

در آخر ، فراموش نکنید که روش جلوگیری از بارداری اورژانس صرفا یک روش اورژانسی است و نباید بیش از چند بار در سال تکرار شود چراکه شوک هورمونی حاصل از هر بار مصرف قرص ها می تواند سبب اختلال در قاعدگی و تخمک گذاری شود. لذا در صورت وجود روابط مستمر ، بهتر است یک روش روتین جلوگیری از بارداری را فرا بگیرید و بکار ببندید.

دکتر امیر سخاوتی
مشاور و درمانگر جنسی زوجها
موسسه صدای سلامت
تلفن تماس 9092301919 

درباره دکتر امیر سخاوتی

من ، فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و فارغ التحصیل رشته ام.پی.اچ از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشم. ولی هیچ وقت به پزشکی به شکل سنتی و مرسوم آن علاقمند نبوده ام. معتقدم بزرگترین معضل بهداشتی جامعه کنونی ما فقر بهداشت روانی ، افکار و باورهای غلط و کمبود مهارتهای سازگاری و ارتباطی است و بسیار مشتاق هستم تجارب و آموخته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارم . به همین منظوردر سال 85 موسسه صدای سلامت را با هدف فراگیر کردن آموزش سلامت و ارتقاء بهداشت روانی جامعه به اتفاق برادر و یکی از دوستان پایه گذاری کردم .فکر می کنم فردی جدی ، پیگیر ، پرکار و در عین حال ایده الیست و آرمان گرا هستم.
این نوشته در بهداشت باروری, مشاوره پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

36 پاسخ به همه چیز در مورد پیشگیری از بارداری اورژانس

 1. رها می‌گوید:

  با سلام خدمت شما
  ممنون از مطالب مفیدتون.
  به مشکل بزرگی برخورده ام و نگرانی داره منو از پا در میاره این روزا.خواهش میکنم جواب وبهم ایمیل کنید بخدا دعاتون میکنم.
  منم تیر23پریودشدم مرداد17وشهریور11پریودشدم ولی صبح همون روز قبل ازاینکه پریودبشم با نامزدم نزدیکی داشتم اما نذاشت که آب به داخل واژنم بریزه ولی من میترسم ازاون روز به بعد هم تا22شهریورچندبارنزدیکی داشتیم ولی نذاشته آبش به واژنم بریزه 22شهریور خیلی ترسیدم و 2تاقرص اورژانسی همزمان خوردم ایشون مطمئن که باردارنمیشم ولی من میترسم میگم نکنه اسپرم واردواژن شده باشه .احتمالا چندروزدیگه پریود میشم؟زمان پریودم بهم میخوره؟درد زیرشکم وخارش زیربغل وکمردردی شبیه زمان پریودی دارم.2روزاول بعدازمصرف قرص سردرد شدیدی داشتم.چندباری هم ترشحات سفید وکمی داشتم نسبت به ماههای قبل کمتر شده میترسم توروخدا جوابمو بدین.ثواب داره.یه کابوس شده برام.میترسم.اجرتون باخدا

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   این که نگذاشته ، برای ما قابل قبول نیست و همیشه شانس تماس وجود دارد بخصوص با پیش اب لذا همیشه در این روابط باید از روش مناسب استفاده کرد و نباید کار را به شانس واگذار نمود.
   قرص اورژانسی را هم با هم نمی خورن و باید به فاصله 12 ساعت مصرف شود
   زمان پریود شدن قابل محاسبه نیست و امکان بی نظمی و تاخیر وجود دارد

 2. الی می‌گوید:

  با سلام
  من با وجود مصرف قرص اورژانسی آرمایش بارداریم مثبت شده
  آیا الان که باردار هستم این قرص ضرری بر روی جنین دارد؟
  لطفا راهنماییم کنید

 3. پانته آ می‌گوید:

  با سلام من در دو ماه تقریبا سه بار قرص اورژانسی خوردم به دلایلی مجبور شدم و در دوباراول پریودشدم دو روز بداز خوردن قرص اما الان بداز خوردن سومین قرص پریود نشدم و سه روز بد مجدد یک قرص خوردم اما هنوز بداز سه روز پریود نشدم احتمال بارداری است؟

 4. mozhgan می‌گوید:

  سلام دکترخسته نباشیدمن بعداز رابطه ای ک داشتم بلافاصله ی قرص اووسیزخوردم و12ساعت بعدیکی دیگه خوردم، وبعداز6روز خونریزی همراه باسرگیجه شدیدواستفراغ دارم آیا احتمال داره باردارباشم، بایدچکارکنم لطفاراهنماییم کنید، ممنون میشم اگه جوابوبرام ایمیل کنید

 5. parastoo می‌گوید:

  سلام خسته نباشید .
  من 20 سالمه هر بار بعد از نزدیکی با همسرم از قرص های اورژانس استفاده می کردم
  سری پیش تاریخ پریودم نزدیکی کردیم و من از قرص اورژانس استفاده کردم و پریودم غقب افتاد
  روز اخر پریود دوباره نزدیکی داشتیم بعد 10 روز پریود شدم
  میخواستم بدونم این موضوع طبیعی هست یا باید به دکتر مراجعه کنم ….
  مرسی از لطفتون

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   برای شرایط شما طبیعی است اما مصرف روش اورژانسی به این شکل خیلی جالب نیست و سبب اختلال در پریود شما می شود

 6. nasim می‌گوید:

  سلام دکترمیشه بگید به این قرصها جنددرصد میشه اطمینان کرد من رابطه مشکوک داشتم 22ساعت بعد 2تا اچ دی خوردم و 12 ساعت بعد 2تا دیگه ایا بازم امکان بارداری هست یا نه میشه جوابمو بدید

 7. رويا می‌گوید:

  با سلام
  من ٢٤ساعت بعد از نزديكي مشكوك به بارداري ٤عدد قرص روكين خوردم و ١٢ساعت بعدش ٤عدد ديگه خوردمً،امروز يك هفته گذشته پريود نشدم خيلي نگرانم از طرفي من تنبلي و كيست تخمدان دارم و كلاً دير به دير پريود ميشم،به نظر شما احتمال بارداري هست؟

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   بدلیل مصرف درست روش نباید نگران باشید احتمال ناچیز است. ضمنا نباید یک هفته بعدش لزوما پریود شوید

 8. شیدا می‌گوید:

  سلام آقای دکتر از راهنمایی تون خیلی ممنونم.یه سوال دیگه داشتم،بعد مصرف این 4 تا قرص اچ دی پای راستم درد میکنه به سختی راه میرم.به نظرتون عوارض این قرص هاست؟چیکار کنم خوب شم؟دکتر لازمه برم؟

 9. شیدا می‌گوید:

  سلام لطفا سریع جواب بدین.من 18 ساعت پیش رابطه مشکوک به حاملگی داشتم،همون موقع 2 تا ال دی خوردم 12 ساعت بعدش 2 تا اچ دی.به نظر شما لازمه 12 ساعت بعدش 2 تا اچ دی دیگه بوخورم؟؟

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   بله چون مصرف دو تا ال دی اشتباه بوده روش درست شما از مصرف دو تا اچ دی شروع شده و باید 12 ساعت بعد مجدد تکرار شود
   در ضمن این سایت همیشه با این سرعت پاسخ نمیدهد و برای سوالات واقعا اورژانس مناسب نیست

 10. نرگس می‌گوید:

  با سلام
  من قرص اورژانسی رو تقریبا یک ساعت پس از مراقبت و یکجا، هر دو قرص با هم، استفاده کردم. آیا موثر خواهد بود؟ سوالم در مورد نحوه مصرف قرص است که به صورت یکجا مصرف شده است

 11. mehrdad می‌گوید:

  سلام
  خسته نباشد
  من دیروز با نامزدم رابطه داشتم اما دخول صورت نگرف و ممکن چند قطره منی ریخته شده چهار تا قرص ال دی خورد اما 16 ساعت بعد چهارتا نوبت دوم خورد لطفا بگید که احتمال بارداریش هست یا نه اگه هست چکار کنه ممنون

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   میزان اثربخشی روش بدلیل تاخیر کاهش می یابد در نتیجه شانس بارداری بیشتر می شود اما دیگر کاری نمی شود کرد

 12. المیرا می‌گوید:

  س؛لطفاسریع جواب بدهید؛من بچه 7ماه دارم؛24ساعت پیش باهمسرم رابطه مشکوک به بارداری داشتم؛اززایمان به بعدپریودنشدم ازچه قرصی استفاده کنم؟

 13. Narges می‌گوید:

  سلام خسته نباشيد
  2هفته ديگه عروسيمه ،2هفته قبل از عروسي از قرص جلوگيري استقاده كرد احتمال حاملگي وجود داره؟

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   بله وجود دارد باید حداقل از یک دوره پریود قبل یعنی یک ماه زودتر شروع می کردید. اثربخشی قرص از ماه دوم یعنی بسته دوم شروع می شود و ماه اول باید از کاندوم استفاده کنید

 14. مریم می‌گوید:

  و یه سوال دیگه.
  من یه جایی تو نت دیدم اونایی که میگرن دارن میتونن از قرص ال دی بدون استروژن استفاده کنن.ولی من چند جا سر زدم نداشتن.میخواستم بپرسم اصلا هست همچین قرصی؟

 15. مریم می‌گوید:

  با سلام
  آقای دکتر بنده روز تمام شدن پریودم از قرص اورژانسی استفاده کردم و بعد 5روز دوباره پریود شدم.
  و الان تقریبا 25روزه که پریود من ادامه داره.البته تقریبا یک هفته ای هست که به صورت لکه بینی گاهی قرمز و گاها قهوه ای دیده میشه.و به خاطر میگرنم نمیتونم از قرص ال دی برای منظم شدن پریم استفاده کنم.خواهش میکنم راهنماییم کنین.چون دیگه خیلی تو روحیه ام تاثیر منفی گذاشته.

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   این تاثیرات به دنبال مصرف روش اورژانسی معمول است و ممکن است تا 2 یا 3 دوره هم طول بکشد ولی چاره ای هم ندارید و باید صبر کنید

 16. سارا می‌گوید:

  اقای دکتر خواهش میکنم جواب این سوال مرا بدهید در قسمت نوک سینه ام برجستگی هایی ایجاد شده و انگار ترشحاتی خارج میشود و درد دارم با شرایطی که گفتم اگر باردار باشم ماه اولم هس ایا این نشانه ها عادی است یا از عوارض قرص هاس لطفا کمکم کنید با تشکر

 17. سارا می‌گوید:

  خیلی ممنون از پاسخ شما پس دل درد و کمر درد ناشی از عوارض همین قرص هاست ؟چون احساس درد در ناحیه سینه هم دارم و انگار رنگ ان کمی تیره شده نگران هستم

 18. سارا می‌گوید:

  سلام من روز پنجم دوره ام رابطه مشکوک داشتم اما دخول صورت نگرف و ممکن چند قطره منی ریخته شده باشد یه روز بد چارتا ال دی و دوازده ساعت بد چارتا دیگر خوردم دو روز بد لکه بینی داشتم و نه روز بد پریود شدم بیس و پنج روز بد بیبی چک منفی بود بازم امکان بارداری وجود دارد خیلی نگرانم چون دل درد و کمر درد دارم در ضمن مدام سرگیجه هم داشتم خاهش میکنم جوابمو بدین من باکره هستم

 19. Maryam می‌گوید:

  سلام
  من روز آخر پریودم یعنی 6 خرداد با همسرم نزدیکی داشتم به علت اینکه در مسافرت هستیم از4عدد قرص نورلیو 750 میلی با فاصله 12 ساعت از هم به صورت اورژانسی استفاده کردم و پنج روز بعد از آن دچار خونریزی شدم شب قبل از خونریزی مجددا نزدیکی داشتم به دلیل پاره شدن کاندوم نگران بودم به همین دلیل 5 ساعت بعد قرص الا خوردم و عصر همان روز خونریزی شروع شد و یک هفته پریود کامل داشتم اگر این اتفاقات نمی افتاد باید بین 24 تا 30 خرداد پریود عادی میشدم.حال سوال من این است آیا با مصرف ابن قرصهای اورژانسی و پریود شدن من باز امکان بارداری وجود دارد و اینکه امروز 25 خرداد است ایا دل درد و حالات پریود من منجر به پریود خواهد شد؟

  • دکتر امیر سخاوتی می‌گوید:

   احتمال بارداری در شما نیست و احتمال بروز پریود در زمان خودش و بعد از علائم اولیه ، هم هست هم نیست چون داروهای مصرفی می تواند سبب اختلال در پریود عادی شود

 20. farhad می‌گوید:

  سلام
  میخاستم بدونم اگر بار اول که دخول انجام شد و مشکوک به بارداری بود بعد یک ساعت که قرص اورژانس دوتایی رو باهم خورداین امر معمولا بعدازیک هفته طرفو به قائدگی میرسونه!بین این یک هفته اگه دخول انجام شد و باز مشکوک بود نیاز به مصرف دوباره قرصه یا نه همون بار اول که خورد کافیه؟؟؟
  ممنون

 21. شیدا می‌گوید:

  روش اورژانسی ۴ال دی استفاده کردم ۱۰ساعت بعد استفراغ کردم و دو ساعت بعد ۴ال دی دیگر خوردم،ایا احتمال بارداری هستیا نه؟راهنمایی میخوام،خ سی سال تهران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>