همه چیز در مورد پیشگیری از بارداری اورژانس

حداقل روزی چندین ایمیل از سوی خوانندگان وب لاگ برایمان ارسال می شود که در خصوص روش پیشگیری از بارداری اورژانس سوال کرده اند.اکثر این افراد جوانان ۲۰ تا ۳۰ سال می باشند که در رابطه با نامزد یا دوست خود غافلگیر شده اند! این طبیعی است که این افراد بدلیل ماهیت رابطه خود از روشهای استاندارد و روتین پیشگیری استفاده نکنند ولی نیاز دارند که این روش را کامل و دقیق یاد بگیرند.

در چنین روابطی ، روابط گذرا و برنامه ریزی نشده ، افراد باید تا جایی که مقدور است سعی کنند از روش کاندوم یا پوشش استفاده کنند.یکی بدلیل عوارض کمتر و سهولت استفاده و دیگری بدلیل جلوگیری از انتقال بیماریهای جنسی یا همان STD

در نهایت زمانی که یک رابطه محافظت نشده و مشکوک به بارداری اتفاق می افتد باید سریع به سراغ روش پیشگیری از بارداری اورژانس رفت.

پیشگیری اورژانس به دو طریق میسر است اول خوردن قرص های هورمونی ضد بارداری و دوم استفاده از IUD . تقریبا استفاده از IUD برای این منظور مرسوم نیست انهم فقط به یک دلیل بارز : اکثر مصرف کنندگان روش اورژانسی باکره هستند.

قرص های ال دی ، اچ دی و لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شوند.در این بین قرص لونورژسترول از همه کم عارضه تر بوده و مصرف ان راحت تر می باشد. ولی چون سایر قرص ها نیز در دسترس هستند به انها هم اشاره می شود.

زمان خوردن اولین دوز دارو باید حداکثر ۷۲ ساعت بعد از یک تماس مشکوک به بارداری باشد

روش پیشگیری اورژانس کلا شامل مصرف دو دوز دارو می باشد که باید به فاصله ۱۲ ساعت از هم مصرف شوند یعنی اگر بطور مثال فردی نوبت اول دارو را ساعت ۸ صبح خورد نوبت بعدی باید ۸ شب خورده شود.

وقتی از قرص ال دی (کرم) استفاده می شود باید ۴ قرص در نوبت اول و ۴ قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۸ قرص). وقتی از قرص اچ دی (سفید) استفاده می شود باید ۲ قرص در نوبت اول و ۲ قرص در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۴ قرص). و زمانی که از قرص لونورژسترول برای روش پیشگیری اورژانس استفاده می شود باید یکی در نوبت اول و یکی در نوبت دوم خورده شود (جمعا ۲ قرص).

در خصوص قرص لونورژسترول باید بدانید که این قرص فقط در روش پیشگیری اورژانس کاربرد دارد و مثل ال دی برای مصرف روزانه و طولانی نیست و در بسته بندی دو عددی در داروخانه موجود است و با نام قرص جلوگیری اورژانس یا قرص اورژانس می توانید ان را درخواست و بدون نیاز به نسخه پزشک تهیه کنید.

بخاطر داشته باشید میزان موفقیت روش پیشگیری اورژانس۹۷ تا ۹۸ درصد است و هر قدر فاصله زمانی شروع روش تا تماس جنسی کمتر باشد میزان موفقیت ان بیشتر است.

شایع ترین عارضه روش اورژانس تهوع و استفراغ است. لذا توصیه می شود یک ساعت قبل از مصرف هر دوز و ۴ تا ۶ ساعت بعد از ان از یک داروی ضد تهوع نظیر قرص (یک عدد) یا قطره پلازیل (۲۵ قطره) استفاده کنید. سایر عوارض شامل سردرد ، سرگیجه و اختلال در قاعدگی است.

در صورت استفراغ تا ۲ ساعت پس از مصرف قرص ها در روش پیشگیری اورژانس ، خوردن مجدد قرص های همان دوز ضروری است.

چنانچه ظرف مدت سه هفته بعد از استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، قاعده نشدید باید تست بارداری بدهید.

چنانچه با وجود استفاده از روش جلوگیری اورژانس ، باردار شدید نگران سلامت جنین نباشید. مصرف این قرص ها برای جنین خطری ندارد.

در آخر ، فراموش نکنید که روش جلوگیری از بارداری اورژانس صرفا یک روش اورژانسی است و نباید بیش از چند بار در سال تکرار شود چراکه شوک هورمونی حاصل از هر بار مصرف قرص ها می تواند سبب اختلال در قاعدگی و تخمک گذاری شود. لذا در صورت وجود روابط مستمر ، بهتر است یک روش روتین جلوگیری از بارداری را فرا بگیرید و بکار ببندید.

دکتر امیر سخاوتی
مشاور و درمانگر جنسی زوجها
موسسه صدای سلامت
تلفن تماس ۹۰۹۲۳۰۱۹۱۹ 

درباره دکتر امیر سخاوتی

من ، فارغ التحصیل رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و فارغ التحصیل رشته ام.پی.اچ از دانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشم. ولی هیچ وقت به پزشکی به شکل سنتی و مرسوم آن علاقمند نبوده ام. معتقدم بزرگترین معضل بهداشتی جامعه کنونی ما فقر بهداشت روانی ، افکار و باورهای غلط و کمبود مهارتهای سازگاری و ارتباطی است و بسیار مشتاق هستم تجارب و آموخته های خود را با دیگران به اشتراک بگذارم . به همین منظوردر سال 85 موسسه صدای سلامت را با هدف فراگیر کردن آموزش سلامت و ارتقاء بهداشت روانی جامعه به اتفاق برادر و یکی از دوستان پایه گذاری کردم .فکر می کنم فردی جدی ، پیگیر ، پرکار و در عین حال ایده الیست و آرمان گرا هستم.
این نوشته در بهداشت باروری, مشاوره پزشکی ارسال شده است. افزودن پیوند یکتا به علاقه‌مندی‌ها.

1 پاسخ به همه چیز در مورد پیشگیری از بارداری اورژانس

  1. شیدا می‌گوید:

    روش اورژانسی ۴ال دی استفاده کردم ۱۰ساعت بعد استفراغ کردم و دو ساعت بعد ۴ال دی دیگر خوردم،ایا احتمال بارداری هستیا نه؟راهنمایی میخوام،خ سی سال تهران.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.


*

شما می‌توانید از این دستورات HTML استفاده کنید: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>